Bakåt Förra Nästa Nästa 03.05.09 version 2015 02 15 JK
Klick på bild kan ge mer detaljer

Njurtransplantationer Ett tappert försök...

Första njurtransplantatoinen
Njurtransplantation i Boston. Allegorisk målning av Joel Babb 1996
Pojke Tp
Tidningen Expressen 1958

År 1958 skickade Nils Alwall en 10-årig pojke till Boston. Barnet hade förlorat sin enda njure i en olycka. Föräldrarna följde med. John Merrill accepterade att transplanatera en njure från mamman, men pojken dog tyvärr i sviter av den helkroppsbestrålning som gjordes som förberedelse till transplantationen. Händelsen skapade stora rubriker i tidningar, men det var ännu för tidigt för att en sådan operation skulle kunna lyckas.

Under 1950-talet fortsatte forskningen om vilka antigener som var viktiga för att matcha mottagare - donator på ett meningsfullt sätt och om nya mediciner som kan förebygga en avstötning. Först användes ett kortisonpreparat (prednisolon) i höga doser, men detta ledde ofta till allvarliga biverkningar. Ett genombrott kom 1959 när Robert Schwartz och William Dameshek fann ett preparat, senare kallat ”Imurel”, som kraftigt motverkade avstötning. Man började med gott resultat använda kombinationer av prednisolon och Imurel, även vid njurtransplantation mellan obesläktade människor.

Introduktionen av ciclosporin A (Sandimmun®) i början av 1980-talet var ett stort steg framåt i behandlingen av avstötning. Ytterligare preparat har tillkommit och forskning om nya mediciner mot avstötning pågår kontinuerligt.

Klicka på endera bilden för att förstora den.