101121b

Paradisgatan i Lund med Portvaktshuset, ekonomibyggnaden och kurhuset

Paradisgatan i Lund Vy österut på Paradisgatan i Lund. Växtligheten (vildvinet?) i bildens högra kant sitter på Odeums norrfasad.

Det teglade portvaktshuset närmast kameran byggdes 1887 tillsammans med patologiska intitutionen, som fanns till vänster om bilden. Bortom ligger ett tvätt- och maskinhus och tvåvåningshuset ett steg längre bort är kurhuset, byggt i två etapper, den hitre 1864 och den bortre 1824. I fonden ett tvåvånings privatägt hus med lägenheter. De två hitersta husen revs c:a 1980 för att ge plats för "Byrålogen" med kontor för universitetsadministrationen.

Klicka på bilden för att se den i hög upplösning (2792 x 1847 pixlar, 1,1 MB).

Foto troligast i mitten på 1900-talet.

Bild nr. 100511-012

. Klicka här för att skicka ett e-brev till Sällskapets Internetansvarige när du vill komplettera informationen om någon bild. Ange bildnumret ovan!

Bakåt Förra Nästa Nästa.